Jak przepisy uregulowały kwestię hałasu, który zakłady pracy emitują na zewnątrz? Zostało to otóż unormowane poprzez uwzględnienie typu obiektów w pobliżu, jaki jest zakres owego „pobliża” (środowiska) oraz, oczywiście, sam poziom hałasu.
Od 14 czerwca 2007 roku, kiedy to Minister Środowiska wydał odpowiednie rozporządzenie, niewiele się w tej materii zmieniło. Znajdziemy to nieznacznie zmodyfikowane rozporządzenie pod oznaczeniem Dz. U. z 2014 r., poz.112.
Tam też określone są maksymalne progi hałasu pod względem typu pobliskiego środowiska (np. inny, jeśli sąsiadujemy ze szpitalem, inny, jeśli zakład pracy znajduje się blisko osiedla).
W tym samym rozporządzeniu rozróżnia się też same obiekty emitujące hałas oraz z jakiej działalności ten hałas wynika (zakład pracy został więc potraktowany jako osobna kategoria). Dowiadujemy się też o poszczególnych okresach, jako punktach odniesienia.
Ponadto, poziom dopuszczalnego hałasu to czynnik, który powinien zostać włączony w plan zagospodarowania przestrzennego. Szczególną troską objęte zostały domy opieki, szpitale, zabudowy szpitalne oraz obiekty dedykowane dzieciom (np. przedszkola).
Są one chronione w sposób pierwszorzędny, jeśli to właśnie w ich okolicy prowadzi się działalność produkcyjną, z którą wiąże się hałas. Dobrze jest więc zapoznać się dokładnie z https://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000112/O/D20140112.pdf, ponieważ państwowa kontrola stwierdzająca naruszenie przepisów przewiduje nałożenie dotkliwych kar za owo naruszenie.
Organ ochrony środowiska dokonuje bowiem pomiaru, a jego wynik to konfrontacja stanu faktycznego z obowiązującym prawem. Pociąga to za sobą wydanie decyzji, która, mówiąc w uproszczeniu, nakłania zakład pracy do dopasowania poziomu hałasu względem przepisów.
Jak ograniczać hałas przemysłowy do środowiska?
Jeśli jednak skorzystają Państwo z naszych rozwiązań izolacji akustycznej, prawdopodobieństwo wydania samej takiej decyzji spada do minimum.
Zarówno tłumiki (z przeznaczeniem dla budynków i ich ścian), jak i obudowy akustyczne (stworzone głównie z myślą o hałaśliwych maszynach) czy ekrany o tej samej funkcji (separujące od siebie spore przestrzenie), wytłumiają hałas wszystkich urządzeń, terenów i obiektów, którym zostały przypisane.
Warto jest więc – jeśli źródła hałasu w danym zakładzie i na jego terenie są różnorodne – postawić na szereg rozwiązań od REPRIN. Poziom ich skuteczności w spełnianiu swej roli jest ten sam, czyli maksymalny. Nasi patroni a jednocześnie partnerzy (EcoNoise, Ilac MRA oraz PCA) są w stanie to potwierdzić.