Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00
+48 71 340 09 01
Adres

Wrocławska 33B/1 Długołęka
Dolnośląskie 55-095 Polska

Jak wyciszyć sprężarkę ?

Agregaty sprężające w przemyśle gazowniczym, nazywane również sprężarkami, to urządzenia charakteryzujące się wysoką mocą akustyczną. Bez odpowiednich zabezpieczeń dźwięko – izolacyjnych są źródłem zanieczyszczenia hałasem, z którym borykają się nie tylko pracownicy zakładu, ale także okoliczni mieszkańcy. Jak wyciszyć sprężarkę ? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak wyciszyć sprężarkę ? – Obudowy akustyczne sprężarek gazu

Za najskuteczniejsze rozwiązanie w tłumieniu hałasu sprężarek uznaje się dedykowane obudowy akustyczne. Są to konstrukcje oparte na szkielecie z profili stalowych i zamontowanych na nim panelach dźwięko – izolacyjnych. Dlaczego ten sposób uchodzi za najlepszy? Powodów jest co najmniej kilka:

  • Jest to solidna i stabilna konstrukcja, którą pod względem gabarytów oraz funkcjonalności można dopasować do własnych potrzeb.
  • Obudowę można zastosować również na sprężarki zlokalizowane na zewnątrz obiektu. Będzie wówczas chronić otoczenie od nadmiernego hałasu, zaś sprężarkę od niekorzystnych czynników atmosferycznych.
  • Obudowa akustyczna może być wyposażona w szereg dodatkowych systemów: wentylację grawitacyjną, mechaniczną i awaryjną, instalację grzewczą, elektryczną, czujniki dymu i instalację gaszenia pożaru.
  • Obudowa nie zakłóca dostępu do sprężarki, umożliwiając swobodną obsługę lub konserwację urządzenia.

Jak wyciszyć sprężarkę ? – Jak powinna wyglądać izolacja akustyczna sprężarki gazu?

Schemat budowy, a także rodzaj zastosowanych materiałów, uzależnione są od mocy akustycznej sprężarki i docelowego poziomu hałasu, jaki chcemy uzyskać. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, ale nie jedyny. Pod uwagę trzeba wziąć również warunki, w jakich umiejscowiony jest agregat i przestrzeń, wymaganą na swobodny dostęp do niego. Ponieważ sprężarki pracują w przestrzeni zagrożenia wybuchem, uwzględnić należy także zapisy dyrektywy ATEX.

Z uwagi na wiele zmiennych i ich ogromny wpływ na efekt końcowy, a także bezpieczeństwo personelu, projekt i wykonanie obudowy najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie. W ten sposób można nie tylko wyciszyć sprężarkę, ale też ją zabezpieczyć i wydłużyć jej żywotność.

Jak wyciszyć sprężarkę ?