Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00
+48 71 340 09 01
Adres

Wrocławska 33B/1 Długołęka
Dolnośląskie 55-095 Polska

Gdzie stosować tłumiki akustyczne w przemyśle?

Tłumiki akustyczne to rozwiązanie, które dedykowane jest wszystkim branżom przemysłu, nie pomijając sektora medycznego czy spożywczego, których specyfika, a co za tym idzie, wymagania, są szczególne. Tłumiki akustyczne są bowiem wynalazkiem uniwersalnym.

Ich zastosowanie dotyczy przede wszystkim przepływowych instalacji wentylacyjnych. By odpowiednio wygłuszyć hałas dobiegający z wentylacyjnych kanałów, tłumiki akustyczne montowane są niemal zawsze w podobnej lokalizacji, niezależnie od branży, w której się znajdą.

Przeważnie więc, tłumiki akustyczne spełniają swą rolę pomiędzy odgałęzieniami jednego kanału, który obiega więcej niż jedno pomieszczenie. Także kratki nawiewne i wyciągowe to punkty, gdzie umieszczane są tłumiki akustyczne – w niewielkiej odległości, na przeciwko. Jeśli jest to konieczne, tłumik akustyczny instalowany bywa także zaraz za otworem czepnym. Praktycznie zawsze znajduje swoje zastosowanie w miejscu, gdzie z jednej strony sąsiaduje z wlotem bądź wylotem wentylatora, a z drugiej – z kanałem wyciągowym/tłoczącym.

Takie punkty montażu są sprawdzone, ponieważ z reguły to właśnie one sprzyjają redukcji do minimum oporu przepływu. Ten zawsze wzrasta, gdy w obrębie sieci wentylacyjnej pojawia się jakikolwiek nowy „mieszkaniec”, a tłumik akustyczny nie jest tu wyjątkiem. Tam więc, gdzie tempo przepływu jest najniższe, tam tłumik akustyczny wykonuje swoje zadanie przy jak najmniejszym wzroście oporu.

To jednak nie wszystkie przykłady na zastosowanie tłumików akustycznych. Podobnego wygłuszania potrzebują nierzadko wyrzutnie dachowe i ścienne, a także czerpnie. Wówczas miejsce wylotu takiego tłumika musi być właściwie ustawione w odniesieniu do przestrzeni chronionej przed hałasem.

Również same obudowy akustyczne, choć same w sobie odpowiadają za wyciszanie, wymagają wspomagania w postaci tłumików akustycznych. Chodzi konkretnie o ich wentylacyjne otwory odpowiadające za nawiew i wywiew powietrza. Tam właśnie umieszcza się tłumiki, bez względu na to, z jakiego typu wentylacją mamy do czynienia – wymuszoną, grawitacyjną itd.

Gdzie więc stosować tłumiki akustyczne w przemyśle? Można powiedzieć, że nie ma takiej branży przemysłu, w której tłumiki byłyby zbędne. Zawsze mamy do czynienia z instalacją wentylacyjną, a pozostałe zastosowania nie należą do rzadkości.